Friday, July 15, 2016

Dla silezjologów i germanistów. Johann Ferdinand Neigebaur

Przeuroczy Google zdigitalizował zapomnianą (chyba) powieść J. F. Neigebaura Petronella, którą ten wydał pod pseudonimem Dittmann.

Pisarz ma nawet swoją notkę biograficzną w niemieckiej Wikipedii Pseudonim wziął się od miejsca urodzenia: Dittmannsdorf. Obecnie wieś nazywa się Dziećmorowice (powiat wałbrzyski), lecz w opisie nie wspomina się o bądź co bądź sławnej osobie tam urodzonej. Wikipedia polska — nic. Niemiecka — ma w opisie wsi wzmiankę o Neigebaurze.


Trzeba by to przeczytać i opisać chyba, bo Ślązakom Góra Świętej Anny jest bliska, a połączenie z historią Polski może być interesujące dla szerszego grona badaczy i czytelników.

Materiały.
Neue Deutsche Biografie: Meier, Uwe, "Neigebaur, Ferdinand" in: Neue Deutsche Biographie 19 (1999), S. 47 f. [Onlinefassung]; URL: https://www.deutsche-biographie.de/gnd100219756.html#ndbcontent
Bardzo porządny biogram (ale o Pertronelli nie wspominający!): https://www.lwl.org/literaturkommission/alex/index.php?id=00000003&letter=N&layout=2&author_id=00000191
 

No comments: