Saturday, August 2, 2008

Dialekt wielkopolski - gwara poznańska

Leksyka wielkopolska
-------------------------------------
STARY RYNEK - Poznańskie święto Bambrów


Dzisiaj o godzinie 12.15 na Starym Rynku rozpocznie się XIII Święto Bamberskie. Organizowane tradycyjnie przez Towarzystwo Bambrów Poznańskich dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami. Według zachowanych dokumentów nastąpiło to dokładnie 1 sierpnia 1719 roku.

Po powitaniu i przemówieniach specjalnych gości, odczytywany jest zawsze fragment pierwszego kontraktu ze wsi Luboń, zawartego pomiędzy miastem a osadnikami bamberskimi. Następnie goście asystują przy uroczystym przybieraniu figurki Bamberki girlandą uplecioną z liści i biało-czerwonych kwiatów.

Potem rozpoczyna się wielka wspólna zabawa. Na uczestników czeka wiele atrakcji: chleb wiejski i szneki z glancem; można zjeść pyry z gzikiem, rumpuć czy też sznytkę chleba ze smoloszkiem i skrzyczkami. Odbywają się konkursy gwary poznańskiej, a także sztrykowania i heklowania, noszenia wody w węborkach zawieszonych na szuńdach, obierania i ucierania pyrek, strugania sztekla i gry w Zośkę; dla dzieci konkursy rysunkowe, m.in. na najładniejszy rysunek bamberki czy też konia z bryczką.
Elżbieta Podolska - POLSKA Głos Wielkopolski
2.08.2008
http://poznan.naszemiasto.pl/wydarzenia/882315.html

No comments: